Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Rok 2023, który zbliża się ku końcowi dla właściciela omawianych zbiorów był „jałowy”. Ostatni post, który zamieściliśmy miał miejsce 2 listopada zeszłego roku. W ciągu roku nic się nie pojawiło interesującego w zakresie filokartystyki Górzna. Były tylko pocztówki, które w zbiorze już się znajdują . Aż tu nagle pod koniec listopada niemiecki sprzedawca wystawił na licytację pocztówkę nie byle jaką, rara avis czyli niezwykłą i rzadką rzecz. Nikt jej nie widział ani nie zdawał sobie sprawy, że w ogóle taka istnieje. Dla przypomnienia cały czas poszukujemy tych 10 przedstawionych w części 36. Właściciel zborów dziękuje Panu Andrzejowi za pomoc i informację o jej namierzeniu.

Wydanie I-sze pocztówek dla uczczenia pamięci osób, które urodziły się na terenie współczesnej gminy tj. Miasta i Gminy Górzno cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zmiana polega na tym, że przedłużamy nabór do II wydania, tj. do dnia 28 lutego 2023 roku do godz. 15.00 i czekamy na Państwa zgłoszenia. Prosimy rozglądnijcie się i  poszukajcie w pamięci. Może Wasz ojciec/matka, dziadek/babcia, pradziadek/ prababcia, znajomy/a, sąsiad/ka, nie żyje a zasługuje by go/ją, jego/jej pracę, życie lub działalność społeczną w ten sposób uhonorować, bo na to zasługują. Zachęcamy wszystkie organizacje społeczne i instytucje do włączenia się w tą akcję. Zapewniamy, że takie osoby są. Niczego nie będziemy sugerować. Jest to dobry sposób aby włączyć w tą pracę Wasze dzieci lub wnuki lub odwrotnie to dzieci i wnuki włączą starsze pokolenie. Będzie to dobra okazja aby „odkurzyć” rodzinne albumy ze zdjęciami, kroniki, pamiętniki, poszperać w genealogii oraz przywołać wspomnienia i pamięć. Zgłoszenia lub wnioskodawcy nie muszą pochodzić z terenu gminy.  Więcej informacji w regulaminie naboru i załącznikach. Czekamy na Państwa zgłoszenia.

Regulamin i załączniki - do pobrania

     Pamiętają Państwo jak tymczasowo żegnaliśmy się (część 37) dnia 26 lipca br, w związku z prezentowanym prywatnym zbiorem, a w części 36. przedstawialiśmy 10 kopii widokówek z Górznem, które są poszukiwane? Dziś mamy dla Państwa kolejną oryginalną i co ciekawe nie jest ona z tych poszukiwanych. To prawdziwa perełka, rarytas i zaskoczenie. Do tej pory nigdzie nie była widziana ani prezentowana. My także nie mieliśmy pojęcia o jej istnieniu. Na awersie widać północno-zachodnią (frontową) elewację budynku kościoła pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Górznie.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią ogłaszamy II nabór dla uczczenia pamięci osób, które urodziły się na terenie współczesnej gminy tj. Miasta i Gminy Górzno w postaci wydawnictwa pocztówek. Wydanie I-sze cieszyło się dużym zainteresowaniem, więc chcielibyśmy to dzieło kontynuować.

Zamysłem prezentacji prywatnego zbioru Pana Tomasza Kinickiego  było pokazanie bogactwa dziedzictwa przodków w postaci oryginalnych widokówek lub innych materiałów związanych z Górznem i jego okolicą. Takiej ilości widokówek z omawianego czasu inne miejscowości, nawet większe nie mają. Zakres główny obejmował lata 1899-1939. Nie pokazaliśmy pocztówek z   II wojny światowej, bo właściciel nie ma takich w kolekcji. Nie poszliśmy z prezentacją dalej (Polska Ludowa, PRL, III RP), ponieważ są one wszystkim dobrze znane i dostępne, choćby w wirtualnej przestrzeni. Zebranie takiego zbioru trwało wiele lat. Nie łatwo było zdobyć prezentowane walory. Średnio w roku przybywają do kolekcji 2 widokówki. Niektóre z nich to prawdziwe rarytasy. Im widokówka starsza i w dobrym stanie, tym trudniejsza do zdobycia oraz ma wyższą cenę. Pokaz rozpoczęliśmy 18 stycznia 2022 roku w 102. rocznicę powrotu Górzna do Macierzy czyli Ojczyzny. Zbiór prezentowaliśmy równolegle na profilu Facebook-a Urzędu Miasta i Gminy i oficjalnej stronie internetowej Miasta i Gminy Górzno.