Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

      Oto dziewiąta widokówka, która powiększyła omawiane zbiory tylko w tym roku. Należy do tych, które szukaliśmy i jest znana w wirtualnej przestrzeni. Ta jest oryginalna. Na awersie widok na dzisiejszą ulicę Gajową dawny trakt do siedziby Nadleśnictwa Ruda oraz łąk przy Górzance (Kalitzka) i Fiałek (Brinsk-Fyalken). Pięknie prezentuje się „Łysa Góra”. W oddali Jezioro Górznieńskie (Gorznoer-See, Großer See ). Zachwyca zagospodarowanie wszystkich pól, łąk i terenów zalesionych, dziś w większości nieużytkowanych. Na horyzoncie dwa najwyższe budynki miasta, góżnieńskie kościoły. Napis głosi Górzno Prusy Zachodnie, więc mamy dwie możliwości jej powstania. Pierwsza, powstała ona przed 1920 rokiem, druga możliwość to przed 2 listopada 1939 rokiem kiedy została zmieniona nazwa tego Okręgu Rzeszy na „Gdańsk -Prusy Zachodnie”(Reichsgau Danzig -Westpreussen) oczywiście nadal w Rejencji kwidzyńskiej.

     Dziś „wisienka na torcie”. Przedstawiamy kolejną widokówkę z cyklu przejście graniczne. To już piąta kartka w zbiorze dotycząca tego miejsca. Temat ten więc jak widać był bardzo ważny dla naszych przodków. Nie ma co się dziwić mieszkając przy granicy handel towarami przemycanymi był i nadal jest opłacalny. Na pewno się o tym mówiło, tyle że nie głośno. Szkoda, że nikomu nie przyszło do głowy wcześniej spisać wspomnień dotyczących przemytu.

Szanowni Państwo przechodzimy do tematu już omawianego w części 11-tej (1914r.) oraz części 19-tej (1916r.). Chodzi o miejsce doskonale wszystkim znane a mianowicie granicę prusko-rosyjską. Były niemiecki urząd celny stoi do dnia dzisiejszego (Górzno Wybudowanie nr 91), po rosyjskim nie ma śladu (dziś to miejsce byłoby już w Sołectwie Szynkówko). Widokówka należy również do tych, o których nie mieliśmy zielonego pojęcia, że istnieje.

     Oto kolejne cudo, widokówka która ma swoją premierę i wróciła po 116 latach z Niemiec do „domu”. Jesteśmy nadal w kręgu tematu granicy prusko- rosyjskiej, w miejscu opisywanym w poprzednim odcinku. Na awersie trzy czarno-białe zdjęcia ułożone w ciekawym układzie w ramce z ornamentami oraz elementami liści i owoców kasztanowca. Podpis główny w tłumaczeniu brzmi „Pozdrowienia z rosyjskiej granicy”. Górne lewe zdjęcie przedstawia „Pruski Urząd Celny”, prawe „Rosyjski Urząd Celny”. Oba, dokładnie te same  zdjęcia zostały wykorzystane w pocztówce opisywanej w części 19-tej z 1916 roku tylko, że tam były przez kolorystę pokolorowane. Ciekawostką jest zdjęcie dolne o podpisie „Kordon graniczny”. Nie mamy pojęcia z jakiej miejscowości ono pochodzi. Niewątpliwe, że jest to rosyjska strażnica przy granicy pruskiej. Może pochodzi z okolicy Beśnicy, Anielina, Rogala, Nowych Konopat, Krzyżówki, Oborczysk a może z innej miejscowości po stronie rosyjskiej (na mapach niemieckich np. z 1913 lub 1914  oprócz symbolu budynku są zapisy „kordon”). U dołu napis „Górzno, Prusy Zachodnie dnia” gdzie nadawca ręcznie zapisał datę 8 czerwca 1908 roku.

Oto kolejna oryginalna widokówka, która niedawno dołączyła do prywatnego zbioru. Tak, jest ona prawie identyczna z tą, którą prezentowaliśmy w części 43. Jest ona czarno-biała a tamta była kolorowana. Zapewne w detalu była tańsza. Na chodniku przed hotelem jest dokładnie ten sam numer 31 662 a więc mamy pewność, że chodziło o wewnętrzną numerację drukarni a nie o nakład czy numer widokówki. Dzięki dobrej jakości zdjęcia wiemy jaką kawę serwowano w hotelu i sprzedawano w sklepie. Ciekawe dlaczego nie widać szyldów na elewacji sąsiedniego budynku, które mogliśmy obejrzeć w części 44. z 1909 roku?