Organizatorami IV KONGRESU DOBRZYNIAN Górzno 2021 byli:
Stowarzyszenie Gmin Ziemi Dobrzyńskiej z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą,
Miasto i Gmina Górzno,
Starostwo Powiatowe w Brodnicy,
Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie,
Gmina Skrwilno,
Współorganizatorzy wydarzenia części oficjalnej:
Parafia Rzymskokatolicka Górzno,
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie,
Szkoła Podstawowa w Górznie,
Ochotnicza Straż Pożarna w Górznie,
Urząd Miasta i Gminy w Górznie,
Zakład Usług Komunalnych w Górznie,
Policja Państwowa Posterunek Górzno,
Organizatorzy dziękują wystawcom:
3 Kołom Gospodyń Wiejskich z terenu Miasta i Gminy Górzno tj. KGW Miasto Górzno, KGW Miasto i Gmina Górzno oraz KGW Zaborowo,
Górznieńsko - Lidzbarskiemu Parkowi Krajobrazowemu,
Nadleśnictwu Brodnica,
Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Gmin Dobrzyńskich Region Południe z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą,
Podziękowanie specjalne należą się dla:
Pana Marka Grzymowicza,
Parafialno – Strażackiej Orkiestry Dętej ze Świedziebni,
Zespołów Ludowych : „Kawęczynianki” i „Wichowianki”,
Chóru „Arioso” ze Świedziebni,
Chóru Parafialnego im. św. Franciszka z Górzna,
Wolontariuszy z Miasta i Gminy Górzno,
Firmy „UNIFREEZE” Sp. z o.o. w Miesiączkowie,
Wszystkich gmin z terenu Ziemi Dobrzyńskiej, które przekazały materiały promocyjne jakie znalazły się w pakietach uczestników Kongresu.
Organizatorzy i Komitet Organizacyjny dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uroczystej oprawy Kongresu.
Do zobaczenia na następnym Kongresie (miejsce ani data nie zostały jeszcze ustalone).
Po oficjalnych uroczystościach w Górznie, uczestnicy pojechali do Brodnicy. W Starostwie Powiatowym gości powitał Starosta Brodnicki Pan Piotr Boiński. W Zakładzie Aktywności Zawodowej starosta zebranym przedstawił powiat brodnicki. Na zakończenie spotkania uczestnicy Kongresu posilili się i przemieścili się do Rypina. W Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej odbyło się spotkanie z Burmistrzem Rypina Panem Pawłem Grzybowskim. Gości po muzeum oprowadzał Dyrektor placówki Pan Andrzej Szalkowski. Zakończenie IV Kongresu odbyło się na terenie Nadleśnictwa Skrwilno. Zgromadzonych przywitał Wójt Gminy Skrwilno Pan Dariusz Kolczyński wraz z Nadleśniczym Panem Tomaszem Gnap. Po części artystycznej w wykonaniu zespołu „Skrwilnianki” nastąpiło przedstawienie i przyjęcie Dokumentu Końcowego IV Kongresu Dobrzynian Górzno 2021, którego tekst można przeczytać na: http://www.sgzd.com/IV-Kongres-Dobrzynian-DokumentKoncowy2021.pdf
Tekst pochodzi ze strony Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą www sgzd.com
Program IV Kongresu Dobrzynian w Górznie
Organizatorzy :
Górzno: 02.lipca 2021r.- (piątek)
Część oficjalna
1. godz. 09.30 – Msza Święta w Kościele Parafialnym w Górznie
2. godz. 10.30- Przejście uczestników kongresu pod Urząd Miasta i Gminy w Górznie
Kolejność korowodu :
Logo
Orkiestra
Poczty sztandarowe
Flagi
Zespoły Ludowe
Goście
3. godz. 11.00- Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz krótkie wystąpienia
4. Przejście do Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Górznie
5. godz. 11.30 -12.30 - Górzno Szkoła Podstawowa
- krótkie występy i wystąpienia
6. godz. 12.30-13.30 Przerwa kawowa
7. godz. 14.00-18.00 Darmowe atrakcje dla dzieci między innymi: dmuchańce, wata cukrowa, słodycze, bańki mydlane.
Serdecznie Zapraszamy
Jak już napisano wcześniejsze kongresy miały miejsce w Skępem, Rypinie i Czernikowie. Tym razem przybliżymy te miejscowości.
I Kongres Dobrzynian odbył się w Skępem (powiat lipnowski), w dniach od 10 do 12 sierpnia 2004 r. Tablicę pamiątkową zawieszono w krużganku pielgrzymów w Sanktuarium Matki Bożej Skępskiej, w którym się znajduje Kościół i klasztor OO. Bernardynów pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny Skępskiej Matki Bożej Brzemiennej – Królowej Mazowsza i Kujaw pod adresem ul. Klasztorna 5.
Więcej na stronach: www.bernardyniskepe.com lub www.skepe.pl
II Kongres Dobrzynian miał miejsce w Rypinie (powiat rypiński), w dniach 15-16 lipca 2009 r. Okolicznościową tablicę poświęconą temu wydarzeniu umieszczono na frontowej fasadzie Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, budynku często nazywanym „Domem Kaźni” w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.Muzeum znajduje się w Rypinie pod adresem ul. Warszawska 20.
Info o tym miejscu na : www.muzeum.rypin.eu lub www.rypin.eu
III Kongres Dobrzynian zawitał do Czernikowa (powiat toruński). Odbywał się w dniach 9- 10 lipca 2014 r. Uczestnicy kongresu zostawili po sobie pamiątkę w postaci tablicy okolicznościowej przy wejściu Zespołu Szkół w Czernikowie przy ul. Gimnazjalnej 1.
O tym miejscu na : www.zs.czernikowo.pl lub www.czernikowo.pl
Wędrowcze, gdybyś kiedyś podróżował krajową 10-tką z Torunia w kierunku Warszawy po drodze masz Czernikowo, za Lipnem będą zjazdy do Skępego. A ze Skępego do Rypina też niedaleko. Po drodze masz inne miejscowości „ Dobrej Ziemi” jak niektórzy inaczej nazywają Ziemię Dobrzyńską. Dużo więcej możesz o tych miejscach dowiedzieć się na www.wikipedia.org lub odpowiednich stronach FB. Polecamy.
Ziemia Dobrzyńska to obszar położony między siedmioma rzekami: Wisłą, Drwęcą, Pissą, Pisiakiem, Rypienicą, Brynicą i Skrwą, jako region historyczny ukształtował się na przestrzeni kolejnych podziałów testamentowych książąt piastowskich. W połowie XIII wieku po raz pierwszy pojawia się nazwa Ziemia Dobrzyńska, która używana jest po dziś dzień.
W tym roku Miasto i Gmina Górzno należąca do Stowarzyszenia Gmin Ziemi Dobrzyńskiej jako przedstawiciel powiatu brodnickiego ma zaszczyt być z jednym z organizatorów IV Kongresu Dobrzynian. 2 lipca w naszym miasteczku odbędzie się część oficjalna ww. zgromadzenia tj. uroczysta msza święta w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej na Rynku oraz krótka ceremonia oficjalna w hali sportowej przy Szkole Podstawowej. Poprzednie trzy kongresy miały miejsca: I w dniach 10-12 sierpnia 2004 r. w Skępem (powiat lipnowski), II w dniach 15-16 lipca 2009 r. w Rypinie (powiat rypiński) oraz III w dniach 9-10 lipca 2014 r. w Czernikowie (powiat toruński).
Głównym celem Kongresu Dobrzynian jest integracja mieszkańców Ziemi Dobrzyńskiej oraz propagowanie miejscowej historii i tradycji. Idea kongresu nawiązuje do historycznej tradycji szlacheckich sejmików dobrzyńskich oraz późniejszych zjazdów i spotkań przedstawicieli naszych lokalnych społeczności. Na zjeździe w Czernikowie zaprezentowano podczas wystąpień tradycyjny mundur wojewódzki Ziemi Dobrzyńskiej z II poł. XVIII wieku. Logo IV Kongresu Dobrzynian prezentuje się podobnie jak pozostałych prócz danych dotyczących miejsca, czasu trwania i herbów gmin.