Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

     Zgodnie z obietnicą prezentujemy obecnie najstarszą pocztówkę w zbiorach Pana Tomasza Kinickiego. Najstarsza w przypadku pocztówek do 1945 r. jest pojęciem względnym. Przyjęliśmy kryterium użycia czyli obiegu pocztowego, choć wcale nie ma pewności, że ta z cz.1-ej nie jest starsza pod względem wydania. Dużym problemem jest ustalenie daty w przypadkach pocztówek „czystych”, nie będących w obiegu pocztowym.

     Na awersie znajduje się zdjęcie, podpis i tekst nadawcy. Zdjęcie przedstawia budynek Nadleśnictwa Ruda i ich mieszkańców. Prawdopodobnie jest to Nadleśniczy z rodziną. Podpis pod zdjęciem w języku niemieckim po przetłumaczeniu brzmi: „ Pozdrowienia z Nadleśnictwa Ruda Poczta Górzno Prusy Zachodnie”. Nadawca umieścił datę 1 kwietnia 1899r.

     Na rewersie znajduje się adres (Berlin) oraz znaczek (kat. Zumstein nr46 z 1889/1900) kasowany datownikiem poczty Górzno 1 kwietnia 1899 r. oraz datownik odbiorczy mało czytelny z dnia 9 kwietnia 1899 r. Brak jest nazwy wydawcy pocztówki.

     Widokówki XIX wieczne w większości miały niewiele miejsca na tekst nadawcy i było to na awersie pocztówki. Zmieni się to już na początku wieku XX tak jak jest to stosowane również współcześnie.

    Na zdjęciu znajduje się fragment budynku Nadleśnictwa Ruda. Dzisiejsza miejscowość Ruda, w której ma swoją siedzibę G-LPK w niczym nie przypomina czasy swojej świetności. Trudno sobie wyobrazić, że mieszkał i pracował tam rudnik , w dymarkach lub kuźnicach i hamerni wytwarzał żelazo. Istnienie złóż rudy darniowej dało początek nazwy miejscowości. To w pobliżu Rudy miała miejsce największa bitwa polsko-szwedzka w dniach 11-12 lutego 1629 roku, przegrana przez Polaków, która miała ogromne znaczenie w dalszych losach wojny polsko- szwedzkiej. Sam przebieg bitwy oraz konsekwencje klęski zostały dobrze opisane w literaturze tematu. Po bitwie Szwedzi spustoszyli Górzno i okolicę. W związku z tym tematem mamy dla Państwa niespodziankę. Przedstawiamy zdjęcie kserokopii( zdjęcia i artykułu napisanego na maszynie do pisania), która dawno temu krążyła po Górznie. To była również  siedziba ogromnego obszaru Rewiru Leśnego po likwidacji dóbr stołowych biskupów płockich. Tam także była siedziba gminy (nadleśniczy był wójtem) dla wielu okolicznych wsi, przysiółków i osad leśnych. Miejscowość choć ma bogatą historię nie doczekało się większego jednolitego naukowego opracowania. Próbę opisu pt. „Byłe Nadleśnictwo Ruda 1790-1972 A. Tecław- Wspomnienia” spisał i prywatnym sposobem w zbindowanym opracowaniu wydał były pracownik śp. Alfons Tecław.

Pocztówka przedstawia zdjęcie budynku i ich mieszkańców oraz podpis pod zdjęciem w języku niemieckmkserokopia zdjęcia i artykułu napisanego na maszynie do pisania, która dawno temu krążyła po Górznie.