Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki

Wyszukiwarka

Program Czyste Powietrze

Kujawsko-Pomorskie Centrum obsługi inwestora

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Rok 2023, który zbliża się ku końcowi dla właściciela omawianych zbiorów był „jałowy”. Ostatni post, który zamieściliśmy miał miejsce 2 listopada zeszłego roku. W ciągu roku nic się nie pojawiło interesującego w zakresie filokartystyki Górzna. Były tylko pocztówki, które w zbiorze już się znajdują . Aż tu nagle pod koniec listopada niemiecki sprzedawca wystawił na licytację pocztówkę nie byle jaką, rara avis czyli niezwykłą i rzadką rzecz. Nikt jej nie widział ani nie zdawał sobie sprawy, że w ogóle taka istnieje. Dla przypomnienia cały czas poszukujemy tych 10 przedstawionych w części 36. Właściciel zborów dziękuje Panu Andrzejowi za pomoc i informację o jej namierzeniu.

     Na awersie znany widok wykorzystywany na innych przedwojennych pocztówkach, ale w ujęciu zupełnie oryginalnym. Autorem zdjęcia był Leonhard (Leonard) Szankowski znany w Górznie fotograf. Jego zdjęcia były również wykorzystywane przy wydawnictwach pocztówek, omawianych w częściach 23 oraz 25. Dla tych czytelników, którzy na bieżąco nie śledzili całej serii przypominamy, że na oficjalnej stronie Górzna (www.gorzno.pl) w zakładce Multimedia („Z pocztówek Górzna”) umieściliśmy wszystkie artykuły całego cyklu. Po prawej stronie u góry widzimy budynek Policji (wybudowany w 1905 roku) a dalej w lewą stronę budynki na Metzu (pol. Mecu) czyli dzisiejszej ulicy Okrężnej. Jest ona wykonana w technice litografii o wymiarach 87x140 mm czyli trochę mniejsza niż format A6. Nie znamy zakładu drukarskiego, gdzie została wydrukowana, ale znamy wydawcę. Był nim Hugo Warm, prywatny górznieński przedsiębiorca, o którym pisaliśmy wielokrotnie.

     Na rewersie popularny niemiecki znaczek typu Germania o nominale 10 pfennigów oraz datownik urzędu pocztowego Górzna z datą 27 maja 1918 roku. Pocztówka adresowana była do pani w Strasburgu (nie chodzi o miasto we Francji), tylko o Brodnicę (literki Wpr. to Westpreußen czyli Prusy Zachodnie). Tekst pisany Kurrentą (rodzaj niemieckiego pisma). Pozdrowienia i podpis nadawcy został umieszczony na awersie. W części adresowej wydrukowano tajemnicze „u5”zapewne jakieś oznaczenie drukarskie ale pewności nie ma.

1918_O_Metz_Awers.jpg

1918_O_Metz_Rewers.jpg