Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” J. Piłsudski

Szanowni Państwo!

     Dziś mija 77.rocznica wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, która miała miejsce w mroźną niedzielę 21 stycznia 1945 roku. Górzno i okolice wyzwoliły wojska 65-tej Armii Czerwonej i Samodzielnego Korpusu Pancernego II Frontu Białoruskiego. Samo miasto w czasie wyzwolenia nie poniosło większych strat materialnych jak chociażby sąsiedni Lidzbark czy Brodnica. Radość trwała krótko. Sowieci nasze tereny traktowały jako „Germanię”, w której nie obowiązywało żadne prawo. Powszechne były rozboje, kradzieże i gwałty. Pod pozorem poszukiwania broni lub przynależności do jednej z grup narodowościowych tzw. „volkslisty” rozpoczęły się aresztowania i kierowanie do przymusowych radzieckich obozów pracy. Zaczęły się „nowe rządy” Polski Ludowej a potem PRL-u sterowane przez Moskwę, czyli „wpadliśmy z deszczu pod rynnę”.

     Kontynuujemy publikowanie zbiorów Burmistrza Tomasza Kinickiego. Dziś dwa walory filatelistyczne z XIX wieku. Pierwszy to znaczek Deutsche Reich Post (Poczta Rzeszy Niemieckiej) o nominale 1 groschen kasowany datownikiem urzędu pocztowego Górzno dnia 4 czerwca 1872 roku(w katalogu Zumstein znaczków pocztowych Rzeszy znajduje się pod numerem 19). Drugi to „koperta” z obiegu adresowana do Strasburga Westpreußen (Prusy Zachodnie czyli Brodnicy) z dwoma znaczkami o nominałach 5 pfennig każdy Poczty Rzeszy Niemieckiej kasowane datownikiem Górzno w dniu 3 lipca 1887 roku. Znaczki wydano w 1880 roku ( katalog Zumstein nr 40). Datownik odbiorczy na odwrocie Strasburg Westpr. Przystawiono 4 lipca 1887 r. Ciekawostką jest „koperta”. Jest to kartka nieco mniejsza niż formatu A4, sprytnie złożona udając kopertę z miejscem na pieczęć lakową lub zalepkę od nadawcy (nie było wtedy zwyczaju ani obowiązku pisania nadawcy na kopercie). Brak jest zawartości czyli listu. Innych znaczków XIX wiecznych z datownikiem Urzędu Poczty Górzno nie będziemy publikować, ponieważ istnieją w postaci kopii i nie są własnością. Następnym razem zaprezentujemy oryginalną najstarszą pocztówkę w zbiorze.

koperta z obiegu adresowana do Strasburga Westpreußen (Prusy Zachodnie czyli Brodnicy) z dwoma znaczkami o nominałach 5 pfennig każdy Poczty Rzeszy Niemieckiej kasowane datownikiem Górzno w dniu 3 lipca 1887 roku.

znaczek Deutsche Reich Post Poczta Rzeszy Niemieckiej o nominale 1 groschen

    Przypominamy, że trwa konkurs i zachęcamy do wzięcia w nim udziału. Przy odpowiedziach zwracamy uwagę na podawanie prawidłowej pełnej nazwy gminy, gdyż ma to w tym przypadku istotną rolę. Samo podawanie siedziby gminy np. Górzno nie precyzuje o jaką gminę chodzi. Nasza gmina  ma nazwę Miasto i Gmina Górzno i wiadomo, że chodzi o gminę miejsko-wiejską, np. Gmina Brodnica to gmina wiejska a Gmina Miasta Brodnica to gmina miejska itd.