Ikonki
Ikonki
Ikonki
Ikonki
GÓRZNO WITA KOLORAMI
Górzno to miasto naturalne, żyjące w symbiozie ze środowiskiem.
POLSKA STOLICA GEOCACHINGU
Ostatnio bardzo popularną atrakcją turystycznyą Górzna i okolic jest geocaching - ogólnoświatowa zabawa “poszukiwania skarbów”.
RAJ DLA AKTYWNYCH
Różnorodna i bardzo rozbudowana baza sportowo – rekreacyjna zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wybrednych.
DĄB RZECZYPOSPOLITEJ
Jeden z wielu, z pewnością najważniejszy, pomnik przyrody w Górznieńsko – Lidzbarskim Parku Krajobrazowym.

Wyszukiwarka

pomoc dla ukrainy

coronavirus

gospodarka odpadami

gospodarka odpadami

Dyżury aptek

logo profil zaufany

Zawiera tekst: "Kujawsko-pomorska niebieska linia"

Geoportal

Geoportal

Zastrzeganie kart

Zastrzeganie dokumentów

powietrze

Mikroporady

Radio 7 - słuchaj online

Darmowy Program PIT dostarcza firma
PITax.pl Łatwe podatki
 

internetowa gielda rolna

Zawiera tekst: "IV Kongres Dobrzynian Górzno 2 lipca 2021

Niepodlegla Polska

Facebook

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” J. Piłsudski

Szanowni Państwo !

     W dniu dzisiejszym mija 102.rocznica powrotu Górzna do Macierzy (Niepodległej Ojczyzny). W dniu 18 stycznia 1920 roku Górzno odzyskało Niepodległość, czyli 433 dni później niż pozostała część kraju nie licząc Wielkopolski, Śląska, Mazur czy Pomorza.

     Rozpoczynamy prezentację prywatnych zbiorów walorów filatelistycznych i nie tylko , dotyczących Górzna i okolic będących w posiadaniu Burmistrza Tomasza Kinickiego. Na początek awers i rewers oryginalnej pocztówki wysłanej z Górzna w dniu 31 maja 1899 roku (nie jest w zbiorze najstarszą) do Tylży (Prusy Wschodnie, obecnie Rosja, miasto Sowieck w obwodzie kaliningradzkim).Wydawca nieznany.

1899 Gorzno. awers i rewers oryginalnej pocztówki wysłanej z Górzna w dniu 31 maja 1899 roku do Tylży (Prusy Wschodnie, obecnie Rosja, miasto Sowieck w obwodzie kaliningradzkim).Wydawca nieznany.

 

     Przy okazji prezentacji zbiorów będziemy Państwu proponować od czasu do czasu zabawy-konkursy. Zacznijmy od początku. Górzno to brzmi dumnie. A ile właściwie jest w Polsce miejscowości i nazw geograficznych o takim zapisie? Jesteśmy sami? Chyba nie. Nam udało się ustalić 9 nazw geograficznych z nazwą GÓRZNO, a może jest ich więcej. Nie chodzi o nazwy w żadnych odmianach językowych np. Jezioro Górznieńskie, miejscowość Górzna, bo taka też istnieje itp. oraz o nazwy administracyjne np. Miasto i Gmina Górzno itp. Zadanie polega na odszukaniu 5 nazw geograficznych (można więcej) z wyrazem Górzno (mogą być nazwy dwuczłonowe) z podaniem nazwy, statusu (np. miasto, wieś, wieś sołecka, osada, sołectwo, jezioro, wzgórze itp.), nazwy województwa, powiatu oraz gminy w którym się znajduje. Można zapisać w tabeli np.:

 

L.p.

Nazwa

Status

Województwo

Powiat

Nazwa gminy

1.

         

   

     Na odpowiedzi czekamy do 25 stycznia(wtorek) br. na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub pocztą tradycyjną: Urząd Miasta i Gminy w Górznie, ul. Rynek 1,  87-320 Górzno

     Z pośród osób, które udzieliły 5 poprawnych odpowiedzi (można więcej) rozlosujemy nagrody. Nagrody przekażemy na adres zwrotny uczestnika.

 Regulamin konkursu pn. Górzno to dumnie brzmi (word)